10جامعه ستیز مشهور در تاریخ که ما را می ترسانن-نفر اول گری هیدنیک

0

..:: 10جامعه ستیز مشهور در تاریخ که ما را می ترسانن-نفر اول گری هیدنیک ::..

..::   ::..

..:: پنجشنبه 26 فروردین 1395 ::..

گری هیدنیک، زندانی برای خود داشت که در آن 6 زن جوان را اسیر کرده بود. او آنها را مورد تجاوز قرار میداد و آنها را در مقابل دید هم و  یا با یکدیگر شکنجه میداد. در شب او این زنان جوان را در چاهی حبس می کرد و آن را با اشیاء تیز می پوشاند و در طول روز آنها را از چاه در می آورد و مورد تجاوز و شکنجه وحشتناک قرار میداد. او به انها  غذای سگ میداد و سرانجام اعضای قطعه قطعه شده این زنان را در یخچال ذخیره و به عنوان غذای سگ استفاده می کرد. همچنین کشف شد که گری هیدنیک بعد از کشتن هر زن سر و استخوان های بدنش را میچوشاند. 
ریورا یکی از 6 قربانی هیدنیک بود که به ناچار به او در شکنجه ها کمک می کرد در 23 مارچ 1987 ریورا، توانست هیدنیک را برای ملاقاتی موقتی با خانواده اش متقاعد کند.ریورا بلافاصله پس از ترک محل با 911 تماس گرفت و اینگونه بود این جامعه ستیز دستگیر شد. 
گری هیدنیک سرانجام 6 جولای 1999 در پنسیلوانیا با استفاده از  تزریق آمپول اعدام  و بعدها جسد او سوزانده شد.لازم به ذکر است که او در سال 1962 توسط بیمارستان نظامی به عنوان اختلال شخصیت اسکیزوئید تشخیص داده شد.

...ترجمه سایت روان بنیان...

 

 

10 آزمایش مشهور روانشناسی را که ممکن هرگز تکرار نشود-آزمایش دوم آزمایش‌ همنوایی اش

2

..:: 10 آزمایش مشهور روانشناسی را که ممکن هرگز تکرار نشود-آزمایش دوم آزمایش‌ همنوایی اش ::..

..::   ::..

..:: پنجشنبه 26 فروردین 1395 ::..

سایتmentalfloss.com ده آزمایش مشهور روانشناسی را که ممکن هرگز تکرار نشود را معرفی کرده است دومین آزمایش،آزمایش همنوایی آش می باشد که در سایت روان بنیان معرفی  می گردد سایر آزمایش ها به زودی معرفی خواهند شد.

 معرفی: آیا شما خود را آدمی همنوا (همرنگ با جماعت) می‌دانید یا ناهمنوا؟ اگر شما مثل اغلب مردم باشید احتمالاً عقیده دارید که به قدر کافی ناهمنوا هستید که هنگامی که بدانید حق با شماست در مقابل جماعت بایستید و در عین حال به قدر کافی همنوا هستید که با بقیه همسالان و همتایان خود بیامیزید. خود را در این وضعیت در نظر بگیرید: در یک آزمایش روان‌شناسی شرکت کرده‌اید که درآن از شما خواسته شده است به یک آزمون (تست) تصویری پاسخ دهید. در یک اتاق همراه با دیگر شرکت کنندگان در این آزمایش نشسته‌اید. به شما یک تکه خط نشان داده می‌شود و شما باید در بین سه تکه خط با طول‌های متفاوت، خطی را که هم طول با آن تکه خط اولی است انتخاب کنید(به تصویر موجود در کانال روان بنیانی ها توجه فرمائید).آزمونگر از تک تک شرکت‌کنندگان به طور جداگانه جواب را می‌پرسد. بعضی وقت‌ها همه شرکت‌کنندگان خط درست را انتخاب می‌کنند امّا گاهی اوقات همه آن‌ها متفقاً خط دیگری، بجز پاسخ درست، را برمی‌گزینند.                        خوب، هنگامی که نوبت به شما می‌رسد و آزمونگر از شما می‌پرسد پاسخ درست کدام است شما چه جوابی می‌دهید؟ آیا همان پاسخ اولیه خودتان را می‌دهید یا آن‌که با بقیه شرکت‌کنندگان همنوا می‌شوید؟
آزمون‌های همنوایی اَش چه بودند؟: در اصطلاح روان‌شناسی، «همنوایی» به تمایل و گرایش فرد به پیروی از رفتارهای گروه اجتماعی که به آن تعلّق دارد، گفته می‌شود. پژوهشگران از دیرباز به میزان پیروی یا مقاومت افراد در مقابل هنجارهای اجتماعی علاقه‌مند بوده‌اند. در خلال دهه 1950، سالومون اَش، روان‌شناس، دنباله‌ای از آزمایش‌هایی را که برای نشان دادن قدرت همنوایی در گروه طراحی شده بودند، انجام داد.در آزمایش‌های اَش، به دانشجویان گفته می‌شد که باید تک‌تک در یک «آزمون تصویری» شرکت کنند. بقیه شرکت‌کنندگان در آزمایش، بدون آن که آن دانشجو بداند، همگی همدست یا دستیار آزمونگر بودند. در ابتدا، همدستان به پرسش‌ها پاسخ درست می‌دادند امّا پس از مدتی شروع به گفتن پاسخ‌های نادرست می‌کردند.
نتایج آزمایش‌های همنوایی اَش: تقریباً 75درصد شرکت کنندگان در آزمایش‌های همنوایی، حداقل یکبار، با بقیه گروه همنوا شدند. پس از ترکیب آزمایش‌ها، نتایج نشان داد که شرکت‌کنندگان تقریباً در یک سوم مواقع با پاسخ نادرست گروه، همنوا شده‌اند. به منظور اطمینان از این که شرکت‌کنندگان قادر به اندازه‌گیری دقیق طول خط هستند، از آنان خواسته شد که پاسخ‌های خود را به جای آن که زبانی اعلام کنند روی کاغذ بنویسند. نتایج نشان داد که 98 درصد شرکت‌کنندگان پاسخ درست را انتخاب می‌کنند. آزمایش‌های اَش همچنین به موضوع چگونگی تأثیر تعداد اعضای گروه بر همنوایی پرداخت. هنگامی که آزمونگر تنها یک همدست داشت، تقریباً پاسخ‌های او هیچ تأثیری بر پاسخ‌های شرکت‌کنندگان در آزمایش نداشت. حضور دو همدست نیز تأثیر کمی داشت. امّا هنگامی که تعداد همدستان آزمونگر سه نفر یا بیشتر بود، قدرت همنوایی به تدریج خود را نشان می‌داد. اَش همچنین دریافت که اگر تنها یکی از همدستانش پاسخ درست و بقیه پاسخ نادرست بدهند، میزان همنوایی شرکت‌کنندگان در آزمایش به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد. در این وضعیت، تنها 5 تا 10 درصد شرکت کنندگان با بقیه گروه همنوا شدند. مطالعات بعدی نیز این یافته‌ها را تأیید کرد (موریس و میلر، 1975).
نتایج آزمایش‌های اَش چه چیزی را نشان می‌دهد؟: در پایان آزمایش‌ها، از شرکت‌کنندگان پرسیده می‌شد چرا با بقیه گروه همنوا شدند؟ در اغلب موارد، دانشجویان ابراز کردند که با وجودی که می‌دانستند بقیه گروه اشتباه می‌کنند امّا نمی‌خواستند با خطر تمسخر آنان روبرو شوند. چند شرکت کننده نیز گفتند که آن‌ها واقعاً عقیده داشتند که بقیه اعضای گروه پاسخشان درست بوده است. این نتایج نشان می‌دهد که هم نیاز به تطبیق با دیگران و هم اعتقاد به این که دیگران با هوش‌تر یا آگاه‌تر از ما هستند می‌تواند بر همنوایی تأثیرگذار باشد. در شرایط واقعی زندگی، هنگامی که محرک‌ها مبهم‌تر یا قضاوت درباره آن‌ها مشکل‌تر باشد، میزان همنوایی ممکن است از آنچه در آزمایش‌های اَش نشان داده شد، بیشتر باشد.

انتقادهایی بر آزمایش‌های همنوایی اَش:یکی از مهم‌ترین انتقادها بر دلایل همنوایی شرکت‌کنندگان تمرکز دارد. به عقیده برخی پژوهشگران، شرکت‌کنندگان ممکن است تمایل واقعی برای همنوایی با بقیه گروه نداشته باشند بلکه با انگیزه اجتناب از تعارض و برخورد، به همنوایی بپردازند. انتقاد دیگر این است که نتایج تجربیات آزمایشگاهی ممکن است قابلیت تعمیم به شرایط دنیای واقعی را نداشته باشد. با وجود این، بسیاری از روانشناسان اجتماعی معتقدند که با وجودی که شرایط دنیای واقعی ممکن است به شفافی و وضوح شرایط آزمایشگاهی نباشد امّا فشارهای واقعی اجتماعی برای همنوایی احتمالاً بسیار بیشتر است و می‌تواند رفتارهای همنوا را به نحو چشمگیری افزایش دهد.
اهمیت آزمایش‌های همنوایی در روان‌شناسی: آزمایش‌های همنوایی اَش در میان معروف‌ترین آزمایش‌ها در تاریخ روان‌شناسی است و الهام‌بخش پژوهش‌های گسترده دیگری در زمینه همنوایی و رفتار گروهی شده است.
-ترجمه: کلینیک الکترونیکی روان‌یار-  گردآورنده کانال روان بنیانی ها - به زودی آزمایش اثر تماشگری معرفی می شود. 

آزمایش اول: آزمایش آلبرت کوچولو- اینجا را کلیک نمائید.

10 آزمایش مشهور روانشناسی را که ممکن هرگز تکرار نشود- آزمایش اول آزمایش آلبرت کوچولو

2

..:: 10 آزمایش مشهور روانشناسی را که ممکن هرگز تکرار نشود- آزمایش اول آزمایش آلبرت کوچولو ::..

..::   ::..

..:: پنجشنبه 26 فروردین 1395 ::..

سایتmentalfloss.com ده آزمایش مشهور روانشناسی را که ممکن هرگز تکرار نشود را معرفی کرده است اولین آزمایش، آزمایش آلبرت کوچولو می باشد که در سایت روان بنیان معرفی  می گردد سایر آزمایش ها به زودی معرفی خواهند شد. 

معرفی: آزمایش «آلبرت کوچولو» یکی از آزمایش‌های معروف روان‌شناسی است که توسط جان واتسون، روان‌شناس رفتارگرا، و یکی از دانشجویانش به نام روزالی راینور صورت گرفته است. پیش از آن، ایوان پاولوف، فیزیولوژیست روسی، با آزمایشی که بر روی سگ‌ها انجام داده بود، فرایند شرطی‌سازی را نشان داده بود. واتسون علاقه‌مند بود پژوهش پاولوف را گسترش داده و نشان دهد که واکنش‌های هیجانی قابل شرطی‌سازی کلاسیک در افراد است. 
کسی که در این آزمایش شرکت داده شد، کودکی بود که واتسون و راینور او را «آلبرت بی» می‌نامیدند امّا امروزه بیشتر به نام آلبرت کوچولو معروف است. واتسون و راینور هنگامی که آلبرت در سن 9 ماهگی بود او را در معرض تعدادی محرک شامل یک موش سفید، یک خرگوش، یک میمون، نقاب‌های مختلف و روزنامه آتش گرفته قرار دادند و واکنش‌های او را مشاهده کردند. آلبرت در ابتدا هیچ ترسی از اشیائی که به او نشان داده می‌شد نشان نداد. 
دفعه بعد، هنگامی که موش به آلبرت نشان داده شد، واتسون با کوبیدن چکش بر یک لوله فلزی صدای بلندی ایجاد کرد. طبیعتاً کودک پس از شنیدن صدای بلند شروع به گریه کرد. پس از چند بار همزمان کردن موش سفید با صدای بلند، آلبرت هر بار که موش را می‌دید شروع به گریه می‌کرد. 
واتسون و راینور می‌نویسند: «کودک بلافاصله بعد از دیدن موش سفید شروع به گریه می‌کرد. تقریباً بلافاصله به سرعت به پهلوی چپ می‌پیچید، خود را روی چهار دست و پا بلند می‌کرد و به سرعت دور می‌شد به نحوی که گرفتنش قبل از آن که به لبه میز برسد مشکل بود.»

انتقادهایی بر آزمایش آلبرت کوچولو:با وجودی که این آزمایش یکی از معروف‌ترین آزمایش‌های روان‌شناسی است و در تمام درس‌های اولیه روان‌شناسی تدرس می‌شود، امّا مورد انتقادهای گسترده‌ای نیز واقع شده است. نخست، طراحی آزمایش به دقت صورت نگرفته است. و دیگر این که آزمایش اصول اخلاقی را رعایت نکرده است. امروزه با توجه به استانداردهای اخلاقی موجود، آزمایش آلبرت کوچولو قابل تکرار نیست.
چه بر سر آلبرت کوچولو آمد؟:این پرسش که « چه بر سر آلبرت کوچولو آمد» برای مدتی طولانی به صورت یکی از رازهای رشته روان‌شناسی بود. واتسون و راینور نتوانستند ترس شرطی کودک را از بین ببرند زیرا مادرش بلافاصله پس از خاتمه آزمایش او را با خود برد. برخی حدس می‌زدند که کودک با هراس عجیبی از اشیاء سفیدرنگ رشد خواهد کرد. امّا اخیراً هویت واقعی آلبرت کوچولو کشف شد. در گزارشی که در مجله «آمریکن سایکولوژیست» منتشر شده است، دکتر هال بک پس از هفت سال تحقیق به این کشف نائل آمده است. پس از ردگیری محل اصلی آزمایش و هویت واقعی مادر آلبرت، مشخص شد که آلبرت کوچولو در واقع پسر بچه‌ای به نام داگلاس مریت بوده است. امّا داستان، پایان خوشی نداشت. داگلاس در 10 مِی 1925 در سن 6 سالگی به مرض هیدروسفالی (افزایش حجم مایع مغزی) درگذشت. دکتر بک می‌نویسد: «پژوهش هفت ساله ما طولانی‌تر از عمر پسر بچه کوچک بود.»
ترجمه: کلینیک الکترونیکی روان‌یار

آزمایش دوم: آزمایش آزمایش همنوایی آش- اینجا را کلیک نمائید.

دانلود رایگان کتاب صوتی روانشناسی ژنتیک تحول روانی از کودکی تا پیری- جلد اول

2

..:: دانلود رایگان کتاب صوتی روانشناسی ژنتیک تحول روانی از کودکی تا پیری- جلد اول ::..

..::   ::..

..:: یکشنبه 8 فروردین 1395 ::..

تالیف: دکتر محمود منصور 
چاپ: ششم
نشر: ترمه
ضبط شده: استدیو کتابخانه گویای مجتمع خدمات بهزیستی نابینایان رودکی تهران
گوینده: بیتا نکته دان

​جهت دانلود رایگان و مستقیم اینجا را کلیک نمائید.

دانلود رایگان پاورپوینت خودکشی

61

..:: دانلود رایگان پاورپوینت خودکشی ::..

..:: رایگان ::..

..:: یکشنبه 8 فروردین 1395 ::..

شرح: خودكشي به معناي نابود كردن و از بين بردن خود، پديده اي است كه ساليان دراز از روابط عشيره اي و سنتي تا روابط پيچيده شهرهاي امروزي، گريبان بشر را گرفته و در فرازو نشيب تحولات اجتماعي قلب و روح خانواده ها و اجتماع را آزرده است. 

گردآورندگان: فاطمه حاجی تقیون-ام الکلثوم  حمیدی

فرمت: پاورپوینت

تعدد اسلاید: 47 

 

دانلود رایگان کتاب صوتی فنون مشاوره

4

..:: دانلود رایگان کتاب صوتی فنون مشاوره ::..

..::   ::..

..:: یکشنبه 8 فروردین 1395 ::..

عنوان: کتاب صوتی فنون مشاوره
تهیه شده: کتابخانه گویای مجتمع خدمات بهزیستی نابینایان رودکی تهران
تالیف: دکتر عبدالله شفیع آبادی
چاپ: چهارم

​جهت دانلود رایگان و مستقیم اینجا را کلیک نمائید.