از دست ندهید

افسردگی در کودکان

✳افسردگی در کودکان✳                                                                                                                                                                                                                   

✅آیا کودکان واقعا از افسردگی رنج می برند؟

بله، افسردگی کودکان از دلتنگی های عادی و هیجان های روزانه که در مسیر رشد کودک اتفاق می افتد، متفاوت است. فقط به این دلیل که کودک غمگین به نظر می رسد لزوماً به معنای افسردگی قابل توجه نیست. اگر غم و اندوه پایدار باشد و یا با فعالیت های اجتماعی عادی(مدرسه،خانواده…) تداخل نماید، ممکن است نشان دهنده وجود بیماری افسردگی باشد. در نظر داشته باشید که هرچند بیماری افسردگی یک بیماری جدی است، اما قابل درمان است.      

✅چه زمانی می توانم بگویم کودکم افسردگی دارد؟

علایم افسردگی در کودکان متفاوت است. افسردگی در کودکان به دلیل اینکه در جریان تغییرات طبیعی عاطفی و روانی در طول رشد اتفاق می افتند، اغلب قابل تشخیص و درمان نیستند. مطالعات اولیه پزشکی بر روی افسردگی پنهان شده که در آن خلق افسرده کودک با برون ریزی و رفتار پرخاشگرانه  اثبات می شد، بود. با این وجود برخی کودکان غمگینی و یا خلق پایین را مشابه با بزرگسالانی که افسردگی داشتند، بروز می دهند. نشانه های اولیه افسردگی  پیرامون غم، احساس ناامیدی و تغییرات خلقی است.

❇نشانه و علائم افسردگی کودکان شامل:   

تحریک پذیری یا خشم

احساس پایدار غم و ناامیدی

گوشه گیری اجتماعی

تغییرات در اشتها(کاهش یا افزایش)

تغییرات در خواب( بی خوابی یا خواب بیش از حد)

حملات گریه

دشواری در تمرکز

خستگی و انرژی کم

شکایات جسمانی(مانند معده درد، سردرد) که به درمان پاسخ نمی دهند

کاهش توانایی در انجام فعالیت ها در خانه، مدرسه  یا با دوستان و به طور کلی کاهش در فعالیت های ضروری و سرگرمی ها .

احساس بی ارزشی یا گناه

ضعف تفکر یا تمرکز

افکار در مورد مرگ یا خودکشی

همه کودکان این علائم را ندارند. در واقع اغلب،  علائم مختلف را در زمان های مختلف و در موقعیت های مختلف نشان می دهند. اگرچه بعضی از کودکان ممکن است در محیط های ساخت یافته به خوبی عمل کنند، اما اکثر کودکان مبتلا به افسردگی نسبت به تغییرات قابل ملاحظه در زمینه فعالیت های اجتماعی، عدم علاقه به مدرسه و عملکرد ضعیف تحصیلی رنج می برند. کودکان همچنین ممکن است شروع به مصرف مواد مخدریا الکل نمایند به ویژه اگر آنها بیش از ۱۲ سال سن داشته باشند.

اگرچه خودکشی در کودکان کمتر از ۱۲ سال بسیار نادر است اما با  این وجود اقدام به خودکشی در کودکان کم سن وسال وجود دارد و این ممکن است زمان هایی اتفاق افتد که ناراحت  یا عصبانی هستند. تعداد اقدام به خودکشی در دختران بیشتر است اما اقدام به خودکشی منجر به مرگ در پسران بیشتر است. کودکان با سابقه  خانوادگی خشم ، سومصرف الکل، یا سو استفاده جنسی یا جسمی ضمن  احتمال دارا بودن علائم افسردگی ،  در معرض خطر بیشتر برای اقدام به خودکشی نیز می باشند.

✅چه کودکانی افسرده می شوند؟

تا ۳ درصد از کودکان و ۸ درصد نوجوانان در ایالات متحده از افسردگی رنج می برند. افسردگی به طور قابل توجهی در پسران زیر ۱۰ سال شایع تر است اما در سن ۱۶ سالگی دختران بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند.

اختلال دو قطبی در نوجوانان نسبت به کودکان کم سن وسال رایجتر است اما با این وجود علائم اختلال دوقطبی در کودکان نسبت به نوجوانان می تواند شدیدتر باشد. این اختلال ممکن است با اختلال بیش فعالی و کمبود توجه(ADHD)، اختلال وسواس- اجباری(OCD)  یا اختلال سلوک(CD)  همراه باشد یا به اشتباه تشخیص داده شود.

✅علل افسردگی در کودکان چیست؟                                                                                                                                                                                                    

به مانند بزرگسالان، افسردگی در کودکان می تواند ناشی از ترکیبی از عوامل مرتبط با سلامت جسمی، رویداد های زندگی، سابقه خانوادگی، محیط، نقص ژنتیکی و اختلالات بیوشیمیایی باشد.

✅آیا می توان از افسردگی در کودکان جلوگیری کرد؟ 

کودکانی که اعضای خانواده آنها سابقه افسردگی دارند نسبت به کودکانی که والدین آنها سابقه افسردگی ندارند بیشتر در معرض  افسردگی هستند. کودکانی که والدین آنها از افسردگی رنج می برند  بیشتر احتمال دارد اولین دوره افسردگی خود را  خیلی زود تجربه کنند. کودکانی که در خانواده پر هرج و مرج زندگی می کنند و یا کودکان و نوجوانانی که مواد مخدر مصرف می کنند، بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند.  ادامه در پست بعدی

افسردگی در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورتی که علائم افسردگی در کودک شما حداقل دو هفته طول بکشد، باید با دکتر خود ملاقات کرده و اطمینان حاصل کنید که علل جسمی برای علائم وجود ندارد و همچنین درمان مناسب را دریافت می کند. مشاوره با متخصصین بهداشت روانی(روانشناس،مشاور) که در زمینه کودکان تخصص دارند توصیه می شود. به یاد داشته باشید که متخصصین شاید درخواست کنند که با کودک شما به تنهایی صحبت کنند.

ارزیابی سلامت روانی باید شامل مصاحبه با شما و کودکتان و انجام هرگونه تست های روانشناختی مورد نیاز باشد. کسب اطلاعات از معلمان، دوستان و همکلاسی ها می تواند در نشان دادن اینکه این علائم در طول فعالیت های گوناگون فرزند شما به صورت پایدار وجود دارد  و همچنین در بررسی میزان تغییر رفتار فرزند شما نسبت به گذشته مفید باشد.

هیچ آزمایش ویژه پزشکی یا روانشناختی که به طور واضح افسردگی را نشان دهد وجود ندارد، اما ابزارهای نظیر پرسشنامه (برای هم والدین و هم کودک ) همراه با اطلاعات شخصی می تواند در تشخیص افسردگی در کودکان بسیار مفید باشد. گاهی اوقات این جلسات درمانی و پرسشنامه ها می تواند  اختلال های دیگری را که باعث افسردگی می شوند مانند ADHD(بیش فعالی و کمبود توجه) ، اختلال سلوک و OCD(وسواس) شناسایی کند.

✅رویکردهای درمانی کدام ها هستند؟

رویکردهای درمانی برای کودکان مبتلا به افسردگی مشابه با بزرگسالان مبتلا به افسردگی است، از جمله روان درمانی(مشاوره) و دارودرمانی. نقش خانواده و محیط کودک در فرایند درمان متفاوت از بزرگسالان است. پزشک شما ممکن است ابتدا روان درمانی را پیشنهاد کند و در صورت لزوم در جهت پیشرفت درمانی به عنوان گزینه جایگزین(یا تکمیلی ) داروهای ضد افسردگی را نیز در نظر بگیرند. مطالعات انجام شده تا به امروز نشان می دهد که ترکیبی از روان درمانی و دارو درمانی در درمان افسردگی موثر است.

مطالعات نشان می دهد که داروی ضد افسردگی Prozac(فلوکستین) در درمان افسردگی در کودکان ۸ تا  ۱۸ سال دارویی شناخته شده است.

✅درمان کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی

کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی معمولاً با ترکیبی از روان درمانی و دارودرمانی درمان می شوند. داروهای ضد افسردگی باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند زیرا این داروها می توانند رفتارهای مانیک یا بیش فعالی را در کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی ایجاد کنند. 

سازمان جهانی دارو و غذای امریکا (FDA) هشدار می دهد که داروهای ضد افسردگی ممکن است خطر اقدام به خودکشی در کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی و سایر اختلال های روانی را افزایش دهد. علاوه بر این اگر فرزند شما تحت درمان دارویی قرار دارد باید همچنان تحت پزشک و درمانگر باشد. 

✅افسردگی در کودکان: علائم هشداردهنده

والدین باید نسبت به علائم هشدار دهنده  خطر خودکشی در نوجوانان و کودکان آگاه باشند.

علائم خطر رفتار خودکشی در کودکان شامل:

دارل بودن بیشتر علائم افسردگی (تغییر در اشتها،خواب، فعالیت)

کناره گیری اجتماعی از جمله کناره گیری از خانواده

صحبت در مورد خودکشی و ناامیدی

افزایش رفتارهای ریسک پذیر

سومصرف مواد

تمرکز روی موضوعات منفی

 گریه های بیش از حد و یا بی حسی عاطفی 

ترجمه: سامرند صالحی

منبع                                                                                                                                                                                 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه