از دست ندهید

دانلود رایگان پرسشسنامه ۵ عامل ذهن اگاهی (FFMQ)-اختصاصی سایت روان بنیان

شرح: مفهوم ذهن اگاهی، که  از سنت های مقاربه شرقی برگرفته شده است، اخیرا در سرتاسر جهان شرق  علاقه زیادی را در ارتباط با رشد و توسعه اشکال گوناگون درمان شناختی رفتاری و دیگر برنامه هایی که  جهت آموزش مهارت های ذهن آگاهی کاربرد دارند به خود جلب کرده است. برخی از مهمترین این برنامه ها شامل کاهش استرس مبتنی بر آگاهی سازی(کاباتزین،۲۰۰۴)، درمان رفتار دیالکتیکی(DBT،لینهان،۱۹۹۳)، درمان پذیرش و تعهد(هایس،استروسهال،&ویلسون،۲۰۰۴)، و درمان شناختی مبتنی بر ذهن اگاهی(سگال، ویلیامز،&تیاسدال، ۲۰۰۲) می باشد. برای تسهیل در انجام تحقیقات مرتبط با ذهن اگاهی مجموعه ای از پرسشنامه ها با هدف اندازه گیری این مفهوم تهیه شده است(بیشتر این پرسشنامه ها در امریکا تهیه شده اند). یکی از جامعترین و کاملترین این مجموعه از پرسشنامه ها، پرسشسنامه ۵ عامل ذهن اگاهی (FFMQ؛ بایر،اسمیت، هوپکینز،کریتویر، & تونی،۲۰۰۶)  می باشد. بیر و همکلاران(۲۰۰۶) ذهن اگاهی را به عنوان توجه کامل فرد به تجارب اتفاق افتاده در زمان حال بدون قضاوت یا به شیوه پذیرش تعریف می کند. این تعریف نشان می دهد که توجه کامل و پذیرش ممکن است دو جنبه اساسی ذهن اگاهی باشند. مطابق با تعریف براون و رایان(۲۰۰۳)، ذهن اگاهی حالتی از هوشیاری است که برای همه در دسترس است اما ظرفیت دستیابی به این حالت با شیوه های گوناگون حاصل می شود.
فرمت: word

روایی و پایایی: ندارد

منبع: دارد

نمره گذاری: دارد

خرده مقیاس: ۱-واکنش به تجربه درونی (۷ آیتم)، ۲-مشاهده(توجه به احساسات/ادراک/افکار/احساسات؛۸ آیتم )، ۳-عمل همراه با آگاهی(تمرکز/عدم حواس پرتی؛۸ آیتمی)۴-توصیف (برچسب زدن به افکار /احساسات با کلمات؛ ۸ آیتم)و ۵- عدم قضاوت تجربه (۸ آیتم). 

توضیحات روان بنیان

دهقانی و همکاران(۱۳۹۳) در مقاله ای به هنجاریابی این پرسشنامه پرداخت اند. در نظر داشته باشید این پرسشنامه همان پرسشنامه مورد استفاده در این تحقیق نمی باشد لذا استفاده از داده های هنجاریی این مقاله برای این پرسشنامه صحیح نمی باشد. دانلود 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه