از دست ندهید

معرفی داروهای ضد صرع

brain_changes

شرح: داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج به عنوان دارو های ضد صرع شناخته می شوند(AEDS). به گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی بیش از ۲۰، AEDs در دسترس وجود دارد. نوع انتخاب دارویتان به سن، سبک زندگی،نوع تشنجی که شما دارید، بستگی دارد، و اگر شما زن هستید بارداری شما نیز در انتخاب دارو نقش خواهد داشت. دو دسته داروی تشنج وجود دارد: داروهای ضد صرع با طیف گسترش یافته، داروهای ضد صرع با طیف اثر محدود. برخی افراد ممکن است لازم باشد بیش از یک دارو را برای جلوگیری از تشنج مصرف کنند.

داروهای ضد صرع با طیف اثر محدود

AEDs طیف اثر محدود برای انواع خاص تشنج ها تهیه شده است. این داروها زمانی که تشنج به صورت منظم در بخشی از مغزتان اتفاق افتد، استفاده می شود.

کاربامازپین(Carbatrol, Tegretol, Epitol, Equetro)

کاربامازپین برای درمان تشنجی که در لوب گیچگاهی اتفاق می افتد، استفاده می شود. این دارو همچنین ممکن است به درمان تشنج جزئی،ثانویه و مقاوم کمک کند. این دارو با داروهای دیگر اثر متقابل دارد.حتما به دکتر خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید،اطلاع دهید.

موارد احتیاط: 

در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ كاربامازپين‌، پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:
-حساسيت‌ به‌ كاربامازپين‌ يا ديگر داروهاي‌ ضدتشنج‌، داروهاي‌ ضدافسردگي‌ سه‌حلقه‌اي‌، رنگ‌هاي‌ خوراكي‌، غذاها، يا نگهدارنده‌ها.
-باداري‌ يا شيردهي‌.
-مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ ضدتشنج‌ها؛ الكل‌؛ متادون‌؛ داروهاي‌ خواب‌آور؛ داروهاي‌ ضدافسردگي‌؛ داروهاي‌ آرامبخش‌؛ ضدانعقادها؛ آنتي‌بيوتيك‌ها (كلارتيرومايسين‌، ايزونيازيد، اريترومايسين‌)، سايمتيدين‌، داروهاي‌ فشار خون‌ و قلبي‌ (ديلتيازم‌، وراپاميل‌، كينيدين‌)؛ هورمون‌ها (استروژن‌، قرص‌هاي‌ ضدبارداري‌)، كورتيكواستروييدها، مهاركننده‌هاي‌ مونوآمين‌ اكسيداز؛ يا پروپوكسيفن‌ (يك‌ مسكن‌).
– سابقه‌ يا ابتلا به‌ مشكلات‌ قلبي‌ يا خوني‌، نارسايي‌ مغز استخوان‌، يا بيماري‌هاي‌ كبدي‌.

هشدار و عوارض جانبی

در صورت‌ بروز هريك‌ از علايم‌ نادر ولي‌ جدي‌ كاربامازپين‌ را قطع‌ كرده‌ با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: بثورات‌ جلدي‌؛ كهير، يا خارش‌؛ سردرد مداوم‌؛ كرختي‌ در حركات‌ يا عدم‌ تعادل‌؛ گيجي‌؛ تغييرات‌ خلقي‌؛ لرزش‌؛ اضطراب‌ غيرعادي‌؛ تكلم‌ نامفهوم‌؛ تاري‌ ديد؛ حركت‌ غيرعادي‌ چشم‌ به‌ عقب‌ و جلو؛ افزايش‌ دفعات‌ تشنج‌؛ لرز؛ گلودرد؛ تب‌؛ خستگي‌ غيرمعمول‌؛ درد استخوان‌ يا ماهيچه‌؛ كبودي‌ يا خونريزي‌ غيرعادي‌؛ دفع‌ خون‌ در ادرار يا مدفوع‌؛ تورم‌ غدد؛ ادرار تيره‌؛ مدفوع‌ بي‌رنگ‌؛ درد شكمي‌؛ انقباضات‌ غيرعادي‌ عضلات‌ در دست‌، بازو، پا، لب‌، يا صورت‌؛ بي‌حسي‌ يا گزگز انگشتان‌ دست‌ يا پا؛ ضربان‌ قلب‌ كند، تند، يا نامنظم‌ ؛ تنفس‌ مشكل‌، يا درد قفسه‌ سينه‌. علايم‌ زير ممكن‌ است‌ روي‌ دهند اما فقط‌ در صورت‌ مشكل‌ساز شدن‌ بايد با پزشكتان‌ در ميان‌ گذاشته‌ شوند: يبوست‌، سرگيجه‌ خفيف‌ يا خواب‌آلودگي‌، تهوع‌ و استفراغ‌، سردرد، مشكل‌ در به‌ خواب‌ رفتن‌، ريزش‌ مو، افزايش‌ حساسيت‌ به‌ نور خورشيد، يا مشكلات‌ جنسي‌ در افراد مذكر.

tegretol-side-effects-300x160

كلوبازام (Onfi)

کلوبازام به جلوگیری از صرع کوچک،ثانویه و جزئی کمک می کند.این دارو به طبقه داروهایی که بنزودیازپین ها نامیده می شوند، تعلق دارد. این دارو اغلب به عنوان آرامش بخش، خواب آور و ضد اضطراب استفاده می شود. این دارو ممکن است در کودکان ۲ ساله(برخی منابع ۳ سال) نیز استفاده شود.  در برخی موارد این دارو ممکن است واکنش های پوستی جدی را به ارمغان آورد.

5164-1

دیازپام( (Valium, Diastat)

دیازپام برای تشنج های طولانی مدت استفاده می شود.دیازپام دارویی مسکن و خواب‌آور است که در رده درمانی بنزودیازپین های طولانی اثر قرار می‌گیرد و متابولیتهای کبدی آن نیز فعال هستند. دیازپام برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلالات هراس تجویز می‌شود. این دارو همچنین به‌عنوان ضد تشنج و شل‌کننده ماهیچه اسکلتی، درمان انقباض عضلانی و تشنج (تب و تشنج در کودکان یا حمله صرع) نیز استفاده می‌شود.

موارد احتیاط

در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف دیازپام، پزشکتان را مطلع سازید: حساسیت به دیازپام، بنزودیازپینهای دیگر، یا هرگونه ماده غذایی، رنگ‌های خوراکی، یا نگه‌دارنده‌ها. بارداری یا شیردهی. مصرف داروهای دیگر، به ویژه الکل، آرامبخش‌ها، داروهای ضدافسردگی، یا داروهای ضدتشنج. سابقه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)، میاستنی‌گراویس، بیماری انسدادی ریوی مزمن شدید، یا آمفیزم یا ابتلا به این موارد.

هنگام مصرف دیازپام توصیه می‌شود

به پزشکتان به‌طور منظم مراجعه کنید تا بهبود شما را زیر نظر داشته باشد. تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو در رانندگی و کار با وسایل خطرناک احتیاط کنید. برخی افراد با مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و افت سطح هوشیاری می‌شوند. در صورت شک به مصرف بیش از حد دارو، بلافاصله تقاضای کمک پزشکی کنید. اگر در هنگام مصرف دیازپام دچار افکار یا احساسات عجیب شدید با پزشکتان مشورت کنید. یک برگه شناسایی پزشکی به همراه داشته باشید که نشان دهد دیازپام مصرف می‌کنید. دیازپام را دور از دسترس کودکان، و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگه دارید (در این شرایط دیازپام فاسد می‌شود)

هنگام مصرف دیازپام نباید داروهای آرامبخش دیگری مصرف کنید یا الکل بنوشید. دیازپام را به‌عنوان قرص خواب مصرف کنید، مگر اینکه برنامه شما اجازه دهد ۸-۷ ساعت خواب داشته باشید؛ در غیر این صورت ممکن است تا بی‌اثر شدن دارو خواب‌آلوده باشید و فراموشکار شوید.

هشدارها و عوارض جانبی

در صورت بروز هریک از علایم نادر ولی جدی زیر، مصرف دیازپام را قطع کرده، با پزشکتان تماس بگیرید: افت قوای ذهنی؛ خواب‌آلودگی شدید؛ تکلم نامفهوم؛ ضربان قلب کند؛ تنگی‌نفس؛ عدم تعادل؛ بثورات جلدی؛ گلودرد؛ تب؛ لرز؛ کبودی یا خونریزی غیرعادی؛ زخم‌های دهانی؛ زردی پوست یا چشمان؛ از دست رفتن حافظه؛ بی‌خوابی؛ اضطراب؛ یا تحریک‌پذیری. دیازپام می‌تواند اعتیادآور باشد، و علایم ترک دارو ممکن است در صورت قطع ناگهانی آن روی دهد؛ علایم ترک دارو عبارتند از: گیجی، افت قوای ذهنی، دردهای شکمی، افزایش تعریق، تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا، یا احساس سوزن‌سوزن شدن یا گزگز. اگر می‌خواهید مصرف دیازپام را قطع کنید با پزشکتان تماس بگیرید تا شاید این کار تدریجی انجام گیرد. علایم زیر ممکن است مشاهده شوند اما فقط در صورتی که مشکل‌ساز شوند نیاز به گزارش دارند: سرگیجه، خواب‌آلودگی، خشکی دهان، سردرد، تهوع، یبوست، اسهال، ضربان قلب سریع و شدید، یا لرزش.تنگی نفس

diazepam

والپروئکس سدیم (Divalproex Sodium)

والپروئکس سدیم با نام تجاری دپاکوت (Depakote) برای درمان انواع مختلفی از اختلالات تشنجی استفاده می شود٬ که گاهی اوقات نیز همراه با داروهای دیگر تشنج استفاده می شود. والپروئکس سدیم در درمان حملات جنون مربوط به اختلال دو قطبی (افسردگی شیدایی)، و برای جلوگیری از سردردهای میگرنی نیز  استفاده می شود. این دارو برای درمان اختلالات تشنجی در کودکان بسیار موثر است.

divalproexsodiumdrtabs

ادامه دارد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه