از دست ندهید

دانلود پیشینه تحقیقاتی در مورد حافظه و افسردگی

article49372

چکیده: در زندگی روزمره ما انسان ها نقشه ها، قصد ها و برنامه های زیادی داریم که برخی برای زمان حال و پاره ای را برای آینده در نظر گرفته ایم. معمولا زمانی را صرف فکر به چگونگی انجام اعمال و مقاصد، ترتیب انجام امورات، زمان و میزان تلاش برای کسب نتیجه می کنیم. حافظه در مفهوم سازی این نقشه ها، ذخیره این برنامه ها و سلسله مراتب در ذهن، نیز ارزیابی و در صورت لزوم تجدید نظر در آنها نقش اساسی دارد. در حقیقت حافظه آینده نگر علاوه بر یادآوری خود نقشه ها و مقاصد، نحوه انجام و زمان لازم برای آن را نیز در بر می گیرد. زیرا هر برنامه ای می باید در زمان، مکان، شرایط و با ترتیب خاصی انجام گیرد. ما از این نوع حافظه در زندگی روزمره به طور فعال و همیشگی بهره می گیریم. به عنوان مثال به یاد می آوریم که با یک دوست در زمان خاصی تماس بگیریم، قبوض تلفن، برق و غیره را پرداخت کنیم، درس کلاسی را حاضر کنیم و برای امتحان نهایی آماده شویم. از دیدگاه عام، فرد فراموش کار کسی است که موضوعات و مطالب این نوع حافظه را فراموش می کند، و بنابراین دیده می شود افرادی برای ضعف و مشکل در این حافظه به متخصصین مراجعه می کنند. این افراد قرار ملاقات ها، لیست خرید، زمان چک ها و قبوض، جای وسایل مانند کیف، سویچ ماشین، کتاب و پول را فراموش می کنند. پیامد این نوع فراموش کاری ها بعضاً جدی نیست اما در پاره ای از موارد پیامدهای جدی و اسفناکی دیده می شود(ساعد، ۱۳۸۹ به نقل از بش کار، ۱۳۹۱). و این پیامدها در مورد بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب می تواند بسیار مهمتر باشد. 

هدف: هدف کلی این تحقیق بررسی و مقایسه عملکرد حافظه آینده نگر و گذشته نگر در بیماران افسرده و بیماران اضطرابی با افراد سالم است.

تعداد صفحه: ۵۶ صفحه -word

شرحی کوتاه: این پژوهش جهت شناخت شما از حافظه گذشته نگر و آینده نگر همچنین عملکرد آن در افراد اظطرابی و افسرده تهیه شده است.

نمونه فهرست مطالب:

۱-تعریف حافظه                                                             ۵-نظریات پیرامون حافظه آینده نگر

۲-حافظه رویدادی و حافظه معنایی                                  ۶-نورآناتومی حافظه آینده نگر

۳-حافظه آینده نگر                                                          ۷-بیماری های، اختلالات و عملکرد حافظه آینده نگر       

۴-انواع حافظه آینده نگر                                                  ۸- حافظه گذشته نگر

1 دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه