از دست ندهید

معرفی بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها

توجه: این مجموعه تنها برای اطلاع رسانی تهیه شده است در صورتی که قصد مصرف این دارو و یا ترک آن را دارد حتما به روانپزشک مراجعه فرمایید.

بنزودیازپین ها دارای خواص اضطراب زا(ضد اضطراب)، تسکینی، ضد تشنج، فراموشی زا و تنش زدا هستند. این داروها، بعد از تولید و معرفی، بیشترین میزان مصرف را در طبقة داروهای درمان روانی به خود اختصاص دادند به طوری که اصطلاح اضطراب زدا مترادف بنزودیازپین شد. دیازپام(والیوم) و کلردیازپوکساید(لیبریوم) بنزودیازپین های قدیمی هستند و بقیة آنها که عموماً کاربرد زیادی دارند عبارتند از آلپرازولام(زاناکس)،کلونازپام(کلونوپین)،لورازپام(آتیوان)و تریازولام(هالسیون) و چند نمونة دیگر.

زاناکس چیست؟

زاناکس(آلپرازولام) از گروه داروهای بنزودیازپینی است. زاناکس در درمان اختلالات اضطرابی،اختلال هراس و اضطرابی ناشی از افسردگی استفاده می شود.هر چند ماهیار آذر و نوحی(۱۳۹۰)اشاره کردند که از گروه داروهای بنزودیازپین ها، آلپرازولام دارای خاصیت ضد افسردگی است اما حتی الامکان بعنوان خط اول درمان اختلال افسردگی شدید استفاده نشود.

اثرات جانبی

خواب آلودگی(شایعترین)،سرگیجه، سبکی در سر، خستگی، عدم تعادل و هماهنگی ، سرگیجه،خشکی دهان(به ندرت)در برخی موارد فراموشی آنتروگرید نیز دیده می شود.

اشکال دارویی

Scored Tablet: 0.5 mg, 1 mg

برخی موارد منع مصرف:

در زمان باراداری این دارو نباید مصرف شود چرا که ریسک تولد نوزاد با ناهنجاری های مادرزادی را بالا می برد. مادرانی که باردار هستند و یا برنامه ای برای بارداری دارند این دارو را نباید مصرف کنند.

تحمل و وابستگی:

آلپرازولامدر بین بنزودیازپین ها بیشترین خطر تحمل و وابستگی را ایجاد می کند بنابراین نباید بلافاصله مصرف این دارو قطع شود.

تصاویر دارو: 

alprazolam-2
ec6196337b424054df1d55951c9bb0a7_xl

alprazolam0-farsi

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع:

کتاب فارسی:

82605010

92912216

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سایت های خارجی:  

“Alprazolam – Complete Medical Information Regarding This Treatment of Anxiety Disorders”. Medicinenet.com. MedicineNet. Retrieved ۲ August ۲۰۰۷٫

 “Xanax (Alprazolam) Drug Information: Uses, Side Effects, Drug Interactions and Warnings”. RxList.com. United States: RxList. July 2008. p. ۴

ادامه دارد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه