از دست ندهید

پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ -فرم کوتاه/با تصحیح روان بنیان

happy_family-760x507

شرح: این پرسشنامه توسط اولسون، فورنیر و درانکمن در سال ۱۹۸۹(نقل از ثنایی، ۱۳۷۹) طراحی شده که به منظور ارزیابی زمینه های بالقوه مشکل زا یا شناسایی زمینه های قدرت و پربارسازی روابط زناشویی به کار می رود. نسخه اصلی ازمون ۱۱۵ سوال دارد که شامل ۱۲ خرده مقیاس است. اما سلیمانی(۱۳۷۳) در پژهشی تحت عنوان “بررسی تاثیر تفکرات غیر منطقی بر اساس رویکرد شناختی بر نارضایتی زناشویی” فرم کوتاهی از این پرسشنامه را تهیه کرد که دارای ۴۷ سوال بود.

نمره گذاری: دارد

روایی و پایایی: دارد

خرده مقیاس: ۱- پاسخ قراردادی ۲- رضایت زناشویی ۳- موضوعات شخصیتی ۴-ارتباط زناشویی ۵- حل تعارض ۶- مدیریت مالی ۷- فعالیت های مربوط به اوقات فرغات ۸- روابط جنسی ۹-فرزند پروری ۱۰- بستگان و دوستان ۱۱- نقشهای مربوط به برابری مرد و زن ۱۲- جهت گیری عقیدتی

منبع: دارد

توضیح روان بنیان

در کتاب آزمون های رواشناختی ساعتچی با وجود دقت عمل در ارزیابی و تفسیر و ترجمه آزمون ها متوجه برخی اشتباهات شدیم هر چند در ادامه کتاب طریقه نمره گذاری درست در متن آورده شده است ولی باز هم ایراداتی چون تکرار شدن گزینه ۳۶ در دو مولفه و همچنین اشتباه چاپی ۶۷ به جای ۷۶ بودیم . در کتاب استاد بزرگوار دیگر آقایان امین پور و حسین زارع نیست شامل اشتباهات ۶۷ به جای ۷۶ و تکرار گزینه ۳۶ در دو مولفه بودیم. اما نکته جالب اینکه برخی سایت ها  از این کتاب ها کپی برداری کرده ضمن تکرار این اشتباهات خود نیز اشتباهاتی دیگر بدان اضافه کرده اند. پس از تصحیح این اشتباهات چاپی مولفه فعالیت های مربوط به اوقات فرغات که به اشتباه گزینه ۳۶ بدان تعلق گرفته بود به گزینه ۳۵ تغییر یافت. این تغییرات با بررسی نسخه انگلیسی پرسشنامه اعمال گردید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه