از دست ندهید

پاسخ به سوالات کودکان در مورد مرگ

re

سوالات کودکان مانند کلیدی هستند که در را بر روی درک، غم و اندوه آنها باز می کند به طوری که ما می توانیم به آنها کمک کنیم.

مرگ موضوعی حساس و مشکل برای بحث کردن با کودکان است. بنابراین اغلب بزرگسالان در پیدا کردن کلمات برای بیان مرگ احساس فقدان شدیدی می کنند.خارج از آگاهی در مورد اینکه در توضیح برای کودکان چه بگویم و یا چگونه بیان کنیم، بیشتر والدین و متخصصان از پرسش های کودکان اجتناب می کنند. بعضی ها کلا از پاسخ دادن خوداری می کنند. الیس ۸ ساله یک حادثه اضطراب اور را توضیح می دهد. او با معلمش راجب مرگ پدرش در سرتاسر هفته اول ورود به مدرسه ، صحبت می کند. معلمش حتی یک کلمه هم صحبت نمی کند. الیس افسرده و عصبانی بارها و بار ها پرسید:”چرا معلمم به من چیزی نمی گوید؟” 
اغلب دخترها و پسرها زمانی که به پرسش هایشان در مورد مرگ یکی از غزیزانشان نادیده گرفته می شوند احساس تنهایی و خشم مشابه را تجربه می کنند. “مادرم کجا رفته است”،”چرا پدرم مرده است؟”، “آیا سگ کوچولویم زجر کشید”،”آیا من هم خواهم مرد؟” این استدلال و باورها در میان دختران و پسران رایج است. 
پاسخ دهی همراه با مراقبت می تواند احساسات و افکار ناخوشایند کودکان را عادی سازد. تصدیق سوالاتشان یک شیوه با ارزش برای دوباره اطمینان دادن به آنها و کمک به انها در احساس امنیت کردن می باشد. 

گفتن این حقیقت به کودک که والدینش یا برادر یا خواهرش مرده است برای ما بزرگسالان سخت و دشوار است و  توضیح دادن علت مرگ عزیزان، برای کودکان سختر است. ما اغلب در مورد توضیح دادن حقیقت، نگران و در پیدا کردن کلمات درست دچار مشکل می شویم. ما اگر کودکان کم سن و سال در مورد مرگ با ما صحبت کنند،تعجب می کنیم:آیا می توانید این شرایط را کنترل کنید؟
کار با کودکان و مبحث مرگ این اطمینان را برای من حاصل آورد که آنها می توانند این گفتگوی حساس را کنترل کنند. آنچه برای کودکان ما دشوار و دردناک است احساس محروم کردن، ترک کردن و دروغ گفتن به آنها ست. بسیاری از دختران و پسران در برابر پاسخ های کوتاه و صادقانه احساس آرامش می کنند، به ویژه در سنین پایین تر. اگر توضیحات خیلی طولانی باشد و اطلاعات داده شده زیاد باشند کودک ممکن از موضوع مورد نظر بحث خارج شود. زمانی که کودکان کمی بزرگتر می شوند آنها می خواهند بیشتر در مورد آنچه برای آدم های اطرافشان اتفاق می افتد بدانند و بنابراین در جستجو برای جلب حمایت همسالانشان می باشند.

شروع خوب برای کودکان کم سن و سالتر دادن پاسخ های رک و ساده می باشد. که خود سوالات بیشتر را به همراه خواهد آورد. همانطور که آنها بزرگتر می شوند ، ممکن است در مقابل مرگ یکی از غزیزانشان به جزئیات بیشتر و به درک عمیقتر برسند. همانگونه که کودکان در حال بزرگ شدن هستند تفکر در مورد این سوال که چرا عزیزانشان باید بمیرند، ادامه می یابد.

منبع: کتاب پاسخ ماهرانه به سوالات کودکان در مورد مرگ ترجمه سایت و انجمن روان بنیان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه