از دست ندهید

دانلود مجموعه آموزشی اجرا و نمره گذاری آزمون رورشاخ

rorschach-inklot-test-promo

شرح: آزمون رورشاخ توسط یک رواشناس سوئیسی به نام هرمان رورشاخ ابداع شد. آزمون رورشاخ که گاهی با نام آزمایش لکه و جوهر هم شناخته می‌شود یک آزمون روانی است که در آن ادراکات فرد از لکه های جوهر جمع آوری شده و سپس آن را با کمک تفسیرهای روانی یا الگوریتم های پیچیده تجزیه و تحلیل می‌کنند. برخی روانشناسان از این آزمون برای بررسی ویژگی های شخصیتی یک فرد یا عملکرد عاطفی وی استفاده می‌کنند. از این ازمون همچنین برای تشخیص اختلال های ذهنی پنهان استفاده می‌شود به خصوص و در مواردی که بیمار تمایلی به توصیف تفکرات خود به صورت واضح ندارد.
در سال ۱۹۶۰ رورشاخ تبدیل به یکی از پرطرفدارترین آزمون ها شد و در بین روانشناسان مورد توجه قرار گرفت. یک بررسی در آمریکا نشان می‌داد که رورشاخ دربین آزمون های روان شناختی رتبه هشتم را به دست آورده بود. 

گروه روان بنیان جهت فراهم آوردن شرایط آسان در نمره گذاری و اجرا این آزمون، این مجموعه را برای اولین بار گردآوری و ترجمه کرده است که شامل: 

۱- ۵۰۰۰  پاسخ  داده شده به کارت های رورشاخ-اختصاصی گروه روان بنیان

 بعد از اجرای کارتهای رورشاخ بر روی مراجع و ثبت پاسخ آنها دومین مرحله مقایسه پاسخ آنها با منبعی قابل اطمینان جهت تعیین w،Dd، D هر یک از پاسخ هاست. در این راهنمای با ارزش علاوه بر تعیین D… شما می توانید برای هر پاسخ معمولی و غیر معمولی بودن آن را مشخص نمائید. این مجموعه علاوه بر این موارد جهت کارت را نیز تعیین می کند. برای درک بیشتر مطالب توضیح داده شده نمونه ای از پاسخ های داده شده به کارت اول را در بخش زیر می اوریم. 
-گروه W 
پاسخ: قلعه یا دژ
جهت کارت: ˅
کیفیت فرم:U
این مشخصات نشان می دهد که پاسخ قلعه به کل کارت پاسخی غیر معمول(UNUSUAL) می باشد. البته در مورد این پاسخ باید از طرف مراجع کارت وارونه گرفته شده باشد. 
– حال تصور کنید که مراجع شما کارت شماره ۱ را به شکل غار ببینید. شما با استناد به چه چیزی کیفیت فرم پاسخ مراجع را تعیین می کنید. این مجموعه پاسخ های با ارزش که شامل ۵۰ صفحه و بیش از ۵۰۰۰ پاسخ است از کتاب رورشاخ اکسنر ترجمه شده است.

۲- راهنمای تست رورشاخ

 دوستان این اثر که توسط آقای دکتر محمود منصور ترجمه شده است، شامل توضیح کامل در مورد آزمون رورشاخ در کنار تفسیر برخی پاسخ ها به رورشاخ می باشد.

۳- خلاصه ساختاری نسخه جدید رورشاخ

در جدول ساختاری نمرات بدست آمده ثبت می شوند. از انجا که نسخه های دیگر این آزمون از لحاظ کیفیت خیلی پایین هستند، تصمیم گرفتیم این جدول را با اعمال تازه ترین تغییرات صورت گرفته در آزمون رورشاخ در اختیار شما دوستان قرار دهیم. همراه با این جدول توضیح خلاصه واری در مورد دو اصطلاح جدید یعنی تعیین کننده های خوب(GHR) و تعیین کننده های ضعیف(PHR) و همچنین جدول پاسخ های رایج به کارت های رورشاخ نیز آورده شده است. 

۴-نمره گذاری و تفسیر رورشاخ

در این مجموعه طریقه نمره گذاری و تفسیر توضیح داده شده است.

۵-نمونه انجام شده آزمون رورشاخ

همکاران گرامی این فایل شامل شرح حالی کوتاه از آزمودنی واقعی، اجرا، نمره گذاری و تفسیر بر اساس سیستم اکسنر می باشد. هدف از ارائه این فایل دسترسی دانشجویان به نمونه انجام شده آزمون رورشاخ می باشد. این فایل طریقه نمره گذاری را آموزش نمیدهد. 

توضیج روان بنیان

همانطور که اشاره شد ۵۰۰۰ پاسخ داده شده به کارت های رورشاخ برای اولین بار توسط آقای سامرند صالحی ترجمه شده است، متاسفانه برخی سایت ها بدون اجازه گرفتن از سایت اقدام به اشتراک گذاری این مجموعه کردند و حتی نام مترجم آن را نیز حذف کرده و به نام سایت خود به اشتراک گذاشته اند.ما تنها پاسخگوی دوستانی هستیم که از سایت روان بنیان این مجموعه را خریداری می کنند و فایل های جدید به افرادی که ایمیل آن در سیستم خرید ثبت شده است رایگان ارسال خواهد شد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه