از دست ندهید

آيا با دادن جايزه، به بچه ها رشوه نمي دهيم؟ آيا آنها از ما باج نميگيرند؟

TP09_StepsToddler11

براي تميز دادن پاداش از رشوه و باج چند نكته قابل ذكر است: پاداش طبق خواست و تصميم والدين، با پيش بيني شرايط، و مطابق با برنامه ريزي قبلي در مورد رفتارهاي كودك و تقويت كنندة آنها داده مي شود. حال آنكه در مورد باج كنترل اوضاع در دست كودك است يا كودك سعي مي كند با اين روش قدرت را در خانواده به دست بگيرد، او تعيين مي كند چه چيزي بگيرد تا رفتار خاصي را انجام ندهد(و يا انجام بدهد) و تازه ممكن است بعد از رسيدن به خواسته اش به گفته و قول خود عمل نكند. از نظر اجتماعي هم معمولاً قلدرها و باج گيرها باج ميگيرند تا ديگران را تهديد و آزار نكنند نه اينكه كار خوبي انجام بدهند.

گاهي والدين حس ميكنند قدرت كافي براي وضع قانون و دستور دادن به كودك راندارند تارفتارهايش را مديريت و او را تربيت كنند، بنابراين به او پاداشي را پيشنهاد مي كنند تا او كاري را انجام دهد، در واقع به كودك رشوه مي دهند تا رفتار خاصي را انجام دهد يا ندهد، در اين مورد هم ممكن است كودك پس از دريافت رشوه از انجام رفتار مطلوب سرباز بزند. در شرايط اجتماعي، رشوه براي انجام كارهاي خلاف و غيرقانوني داده مي شود نه كارهاي خوب و موجه! بر خلاف رشوه و باج، در مورد پاداش، خانواده با درايت و توانمندانه رفتار مشخصي را براي كودك در نظر مي گيرند و سپس براي آنكه او از قانون پيروي نمايد و تلاش كند تا رفتار مطلوب را انجام دهد او را تشويق و تحسين ميكنند. اين روش به كودك كمك مي كند تا از فرمانبرداري، پذيرش قانون، و موفقيت در رعايت دستورها و ضوابط خانوادگي احساس خوبي داشته باشد.

توضیح روان بنیان 

پاداش کودکانتان را مغرور و رشوه کودکانتان را قدرتمند می سازد

download (1)

پاداش بر اساس مذاکره به دست نمی آید بلکه با تصمیم شما به وجود می آیند. زمانی که شما می گوید “اگر اتاقت را تمیز نگه داری می توانی……” این پاداش است که  برای شکل گیری و تداوم رفتار استفاده می کنید. اگر کودکتان بگوید اگر اتاقم را تمیز کنم پس من ….. می خواهم” این رشوه است.آنچه کودکتان انجام میدهد در جبران رشوه ای است که شما برای انجام رفتاری به کودک خود پرداخت کرده اید. رفتاری که از قبل  باید انجام میداد.

سایت روان بنیان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه