از دست ندهید

درمان ناخن جویدن

nails_3344206b

مقدمه: ناخن جویدن عادت بدی است که نه تنها باعث می شود دستانتان زشت دیده شود، بلکه جویدن مکرر، باعث ایجاد آسیب غیر قابل جبران بر ناخن ها، دندان ها یا حتی لثه شما خواهد شد. در صورتی که شما از کندن ناخنتان و همچنین خونریزی ناشی از آن خسته شده اید، سعی کنید دستورالعمل های ساده زیر را برای داشتن ناخن های زیبا و با رشد طبیعی دنبال کنید.
گام ها 
۱- روبه رو شدن با مشکل:   
هم اکنون زمان آن فرا رسیده که عادت ناخن جویدن خود را خارج از کنترل بدانید و احساس کنید که قادر به توقف آن در هر زمان و مکان نیستید. شما باید قبل از هر گونه تلاش برای توقف ناخن جویدن خود باید به زمان هایی که در کلاس ، محل کار یا سایر مکان های های عمومی در حال جویدن ناخن خود هستید پی برده و به این آگاهی برسید که این عمل از لحاظ اجتماعی قابل قبول نیست. گفتن اینکه شما می خواهید ناخن های سالم، زیبا داشته باشید و به عادت ناپسند خود پایان دهید می تواند شروع خوبی باشد.
– از ناخن هایتان عکس بگیرید وآنچه را که شما انتظار دارید ناخن هایتان به نظر برسند،مشخص نمائید. این اقدام شما باعث ایجاد انگیزه بیشتر برای توقف ناخن جویدن شما می شود. 
– بیاد بیاور که ناخن جویدن شدید باعث ایجاد مشکلات سلامت خواهد شد . زمانی که شما ناخنتان را می جوید به طور پایدار باکتری های مضر از دستتان به دهانتان منتقل می شود.

– با یکی از دوستانتان در مورد مشکل خود صحبت کنید شما لازم نیست به تنهایی با این مشکل روبه رو    شوید.
۲- تجسم کردن داشتن ناخن های سالم و بدون ایراد. عکسی از ناخن های سالم گرفته و بر رو ی دیوار اتاق خود نصب کنید و یا حتی عکس گرفته شده را با خود همیشه همراه داشته باشید. 
هر شبی که در تختوخواب خود دراز کشیده اید خودتان را با داشتن ناخن زیبا تجسم کنید. 
۳- طرحریزی برنامه برای خود. برنامه یک روزه، برنامه ای  است که شما برای توقف ناخن جویدن خود تعیین می کنید. این برنامه بدان معنا نیست که در طول آن روز ناخن جویدنتان متوقف شود.بلکه شروعی است برای روند توقف این عادت.    
-نوشتن برنامه روزانه خود در تقویم: در صورتی که آمادگی کامل را دارید تاریخ توقف این عادت را مشخص نمائید. 
۴-  زمانی را که باید درخواست کمک کنید، بدانید: در صورتی ناخن جویدن شما مشکل است که همیشگی باشد و  باعث خونریری پوست و از دست دادن ناخنتان شود . در این شرایط شما به تنهایی قادر به توقف این عادت نامناسب نیستید و به همین دلیل لازم است شما به دکتر مراجعه کنید تا ضمن درمان در صورتی که این نشان ها علائم اختلال جدی تر  مانند اختلال وسواس باشد، هر چه زودتر تشخیص داده شود.   اگر شما برای توقف ناخن جویدن اعمال زیادی را انجام داده اید و نتیجه ای نگرفته اید لازم است به یک متخصص(روانشناس،روانپزشک، پزشک و … م ) مراجعه کنید.          

روش اول = انگشتانتان را با چسب زخم بپوشانید.

– ناخنتان را با چسپ یا بانداژ کشی بپوشانید: 
– این چسپ ها بر روی انگشت دستتان  تمام مدت باشد. شما می توانید هر زمان دوش گرفتید یا هر چند روز یک بار این بانداژ را عوض نمائید 
-شما می توانید در شرایط خاص این باندها را بردارید یا اینکه آنها را حتی اگر در یک موقعیت اجتماعی، احمقانه به نظر برسید بر نداشته بلکه انگیزه بیشتری برای توقف ناخن جویدن بدست بیاورید. 
-در صورتی که این روش موجب صدمه زدن به ناخنهایتان شد شما می توانید شب ها این چسپ ها را بردارید. 
-بعد از گذشت چند هفته این باندها را بردارید.     
– به بهتر بودن ناخن هایتان پس از برداشتن باندها دقت کنید. اگر مجددا ناخن جویدنتان شروع شد مجددا از چسب استفاده کنید.  

550px-Stop-Biting-Your-Nails-Step-6

روش دوم=  جایگزینی ناخن جویده شده با ناخن دیگر      
–  حداقل یک ناخن را برای “حفاظت انتخاب نمائید”.
– چند روز را بدون جویدن ناخن حفاظت شده بگذرانید.      
–  مشاهده کنید که ناخن حفاظت شده نسبت به دیگر ناخن ها چقدر سالم است. بعد از گذشت چند روز ناخن حفاظت شده تمیز و بدون آسیب نمایان می شود و این وضعیت جایزه صبر و تحمل شما می باشد.     
– در این تکنیک اگر شما احتمالا یکی از ناخنهایتان را که جزء ناخنهای حفاظت شده نمی باشد بجوید، به این شناخت دست پیدا خواهید کرد که شما دارید ناخن دیگری را می جوید.حتی اگر شما قصد جویدن ناخنتان را نیز داشته باشید این اگاهی به ذهن شما خطور می کند.   

-این روش را برای تمام ناخنهایتان انجام دهید.
– این فرایند را تا زمانی که به طور کامل از ناخن جویدن اجتناب کنید، ادامه دهید. اگر شما در هر صورت به شدت احتیاج به ناخن جویدن دارید فقط یک انگشت را انتخاب کنید      . 
روش سوم : دهان و دستهایتان را مشغول نگه دارید.    
– عادتی را پیدا کنید که جایگزین ناخن جویدن شود.       
– هر زمانی که شما قصد ناخن جویدن را داشتید انجام این اعمال جایگزین مناسب می باشد: برخی افراد دوست دارند با انگشتانشان صدای موزون دار ایجاد کنند، بازی کردن با انگشتان،قلاب کردن دستها، گذاشتن دستها در جیب. دقت داشته باشید که عادت انتخابی مضر نباشد.     
–  یک باند پلاستیکی ، سکه یا هر چیزی دیگری را همیشه با خود دارید و در مکان هایی که احتمال ناخن جویدن شما زیاد است با باند و یا سکه بازی کنید.    
– دستانتان را در زمان هایی که شما معمولا ناخنتان را میجوید منحرف کنید: به عنوان مثال اگر شما عادت دارید در هنگامی که در ماشین نشسته اید، ناخنتان را بجوید سعی کنید آن را با عادتی که خود مناسب دیده اید جایگزین نمائید. به عنوان مثال در هنگامی که در ماشین به عنوان مسافر نشتسه اید با کلید های در دستان بازی کنید.     
– مشغول کردن دهانتان: اگر چه شما باید از ایجاد یک نوع دلبستگی دهانی جدید جلوگیری کنید، اما چند ترفند کوچک می تواند دهانتان را مشغول نگه داشته و زمان هایی را که شما صرف جویدن ناخن هایتان میکنید، کاهش دهید. برخی از این ترفندها در ادامه آمده است:   
– جویدن آدامس و یا مکیدن آب نبات در طول روز- در صورتی که شما آدامس بجوید و یا آب نبات مورد علاقیتان را بمکید عادت ناخن جویدنتان به تاخیر خواهد افتاد.همچنین حساسیت شما به ناخن جویدن با جویدن آدامس مورد علاقیتان و یا مکیدن آب نبات نعنایی یا پرتقالی ترکیب شده و جایگزین خواهد شد. 
– خوردن میان وعده های کم: شما باید از خوردن میان وعده های زیاد جلوگیری کنید، چرا که برای سلامت شما مضر بوده و باعث افزایش وزن شما می شود. شما باید از میان وعده های سالم همچون هویچ و کروس استفاده کنید.   
– حمل یک بطری آب: هر کجا شما بروید آب برای آشامیدن دارید.بنابراین در زمان هایی که شما برای لحظه ای ضعیف و کم مقاومت هستید یک جرعه   آب بنوشید.   

how-to-stop-biting-nails-home-remedy
روش چهارم: استفاده از بازدارندها      
– یک بازنداره را جهت جلوگیری از جویدن روی ناخن هایتان بکشید. به عنوان مثال بیتراکس که یک ماده شیمیایی است و طعم بسیار بدی دارد را میتوان استفاده کرد. از مواد دیگر نیز می توان استفاده کرد. (در مورد کودکان از این تکنیک استفاده نکنید. مترجم)  
– راه حل های انتخابی را برای ناخن هایتان چندین بار در طول روز انجام دهید.       
– وسایل مورد نیاز را همیشه با خود داشته باشید.     
-در صورتی که از راه حل طعم و مزه غیر قابل تحمل استفاده می کنید باید راه حل های دیگر را نیز بکار ببرید. 
-استفاده از راه حل های انتخابی را حتی بعد از توقف ناخن جویدنتان ادامه دهید. حتی اگر ناخن جویدنتان متوقف شده است شما می توانید راه حل را به عنوان نشان پیروزی تا مدتی  نگهدارید.     
-در صورتی که در آینده برای ناخن جویدن وسوسه شدید بو و طعم بد ماده ای را که به ناخن هایتان مالیده اید بیاد بیاورید.       
روش پنجم- ناخن هایتان را بپوشانید.  

aid36164-728px-Stop-Biting-Your-Nails-Step-21-Version-2

– ناخن هایتان را با لاک ناخن بپوشانید. اگر شما دختر هستید ناخن هایتان را با رنگ های تند همچون قرمز یا رنگ سیاه و سفید که جلب توجه می کند بپوشانید. برای آقایان نیز بهتر است ناخن های خود را با مواد درخشان همچون وازلین و …. بپوشانند این تکنیک باعث سختر شدن جویدن ناخن ها می شود.
اگر شما مذکر هستید و از این تکنیک  استفاده می کنید ممکن است از طرف دیگران مورد تمسخر واقع شوید شما در جواب فقط بگوید که من برای رفع ناخن جویدن در حال گذراندن مراحل درمان هستم. 
-ناخن های مصنوعی استفاده کنید. این تکنیک روش فوق العاده دیگری است برای پوشاندن ناخن هایتان .ناخن هایتان را به صورت حرفه آرایش کنید که شامل چسبیدن ناخن ها مصنوعی نیز می باشد. پس از مدت زمانی که شما ناخن های مصنوعی را برداشتید ناخن های طبیعی و واقعی خود را مشاهده خواهید کرد.
-اگر شما واقعا مصمم هستید می توانید از ناخنهای مصنوعی گرانقیمت استفاده نمائید. این روش باعث ایجاد احساس بدی در مورد ناخن جویدن می شود چراکه باعث نابود شدن این ناخنهای مصنوعی گرانقیمت می شود.
– ناخن هایتان را با دستکش بپوشانید. دستکش هایتان را همیشه با خود داشته باشید و در زمانی که قصد جویدن ناخنتان را دارید آنها را بپوشید. این عمل به شما انگیزه می دهد و چنانکه در اواسط تابستان باشد و پوشیدن دستکش ها مسخره به نظر می رسند برای ترک ناخن جویدن انگیزه بیشتری می دهد. 
در صورتی که شما در حال نوشتن یا انجام کاری هستید که انجام آنها با دستکش بسیار سخت است شما انگیزه بیشتر برای توقف ناخن جویدنتان پیدا می کنید. به خودتان یادآوری کنید که اگر شما مشکل ناخن جویدن نداشتید لزومی به پوشیدن دستکش نبود.  

girl-nail-biting-ictcrop_300

روش ششم- حفظ سلامت ناخن ها    
– خودتان را با آرایش کردن ناخن هایتان درمان کنید. شما می توانید پس از رسیدن به هدفتان آرایش را پاک کنید. زمانی ناخن شما در شکل عالی است که شما به آنها با شیوه های خاص مراقبت کنید.
– ناخن هایتان را نسبتاً کوتاه نگه دارید.آرایش ساده می تواند به شما در نگهداری سالم ناخن هایتان کمک کند و همچنین کوتاه ماندن ناخن ها باعث کاهش میل به ناخن جویدن می شود.
در صورتی که ناخنهایتان رشد سریعی دارند، همیشه با خود ناخن گیر همراه داشته باشید.در این شرایط شما نمی توانید ناخن هایتان را بجوید چرا که چیزی وجود ندارد.     
– رژیم غذایی سالم را داشته باشیم. رژیم سالم باعث ایجاد احساس بهتری می شود و در بازسازی و رشد ناخن هایتان کمک می کند. خوردن غذاهای غنی از کلسیم و منیزیوم باعث تعمیر و رشد ناخن هایتان می شود. یکی از مهمترین دلایل(نه در تمام موارد) که انسان ناخن خود را می جود فقدان کلسیم و منیزیوم در بدن می باشد. بدن نیاز دارد تقویت شود.      
تخم مرغ، سویا، غلات سبوس دار نیز برای رشد ناخن مفید می باشد. مواد معدنی سولفات موجود در سیب، خیار، انگور، سیر، مارچوبه و پیاز به رشد کامل ناخن کمک می کند.اسیدهای چرب ضروری نیز که در تن ماهی، ماهی آزاد، سبزیجات برگ دار، آجیل یافت می شود در انطاف پذیری و روشنی ناخن ها کمک می کند. 
– موفقیت خود را چشن بگیرید. در نشان دادن ناخن های جدیدتان به دوستان یا حتی افرادی که به خوبی نمی شناسید، نترسید.دستهایتان را به آنها نشان دهید و این جمله را بگوید”آیا باور می کنید که من مشکل ناخن جویدن داشتم؟”

-به صورت منظم دستهایتان را بشوئید.       
-از دستانتان عکس بگیرید و از زیبایی آنها لذت ببرید. شما حتی می توانید عکس ها را بر روی دیوار آویزان کنید یا اینکه عکس ناخن های جدیدتان را در کنار عکس ناخن های قبل از درمان در کنار هم آویزان کنید این کار باعث یادآوری توانایی شما در ایجاد تغییرات بزرگ در زندگیتان می شود.

ترجمه سامرند صالحی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی 

اختصاصی سایت روان بنیان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه