از دست ندهید

۱۸ فیلمی که روانشناسان باید ببینند

فیلم شماره:۱

۱۲ مرد خشمگین

درام: ۱۹۵۷

موضوع: رشد اخلاقی، اجتماعی

بازیگران: هنری فوندا، جان فیدلر

خلاصه: نوجوانی هجده ساله از اهالی امریکا لاتین متهم به قتل پدرش گردیده است. شواهد نشان می‌دهد او با ضربات متعدد چاقو پدر خود را به قتل رسانده است، گرچه نوجوان که به نظر ضعیف و افسرده حال می‌رسد این اتهام را قبول ندارد با این حال وجود چاقویی در محل وقوع حادثه که متعلق به نوجوان مذکور است و او ادعا می‌کند آن را مدتی قبل گم کرده و خبری هم از محل آن نداشته است، به عنوان مدرک جرم، دلیلی برای مجرم شناختن او از سوی دادگاه شده است.حال دوازده مرد از طبقات مختلف اجتماعی به عنوان اعضای هیئت منصفه دادگاه، مأمور تصمیم گیری نهایی درباره این پرونده شده‌اند. اگر آنها فرد متهم به قتل را محکوم نمایند، وی باید روی صندلی الکترونیکی اعدام شود. در فرایند رأی گیری یازده نفر از اعضای هیئت منصفه رأی به محکومیت و در نهایت اعدام نوجوان می‌دهند اما در این بین یک نفر از آنان یعنی تصمیم گیرندهٔ شماره ۸ (با بازی درخشان هنری فوندا) رأِی بر بی گناهی متهم می‌دهد و پیشنهاد صحبت در این باره را می‌دهد. با پیشروی ماجرا در اتاقی که اعضای هیئت منصفه آن در فضای عصبی مشغول بحث و بررسی پرونده همستند قصه فیلم شکوفا می‌شود و به صورت مطالعه‌ای استادانه درباره شخصیت‌های پیچیده‌ای در می‌آید که به عنوان عضو هیئت منصفه می‌خواهند رأی نهایی را صادر کنند. پس زمینه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هریک از این اعضا، باعث واکنش‌های مختلف آنان در زمان حال می‌شود. در چنین موقعیت و اوضاع و احوالی است که شماره ۸ تلاش می‌کند بقیه همکارنش را متقاعد کند که رأی آنها اهمیتی حیاتی دارد و نباید براحتی درباره آینده و زندگی دیگران تصمیم بگیرند و سرانجام پس از یک ساعت و نیم بحث پرونده کاملاً روشن می‌شود و هیت منصفه رای بر بیگناه بودن متهم می‌دهد.

توصیه شده توسط:  Dr. Lara Ault   

دلیل توصیه: این فیلم برای حیطه روانشناسی اجتماعی بسیار ارزشمند است. محتوای فیلم به تعصب، پرخاشگری، تعامل گروه، رهبری، ترغیب و دیگر حوزه های اصلی روانشناسی اجتماعی اشاره می کند. این فیلم به طور کلی به مطالعه رفتار طبیعی انسان می پردازد.

لینک دانلود فیلم: دانلود کنید

فیلم شماره ۲:

۲۸ روز

درام: ۲۰۰۰

موضوع: اختلال سوء مصرف مواد/الکلیسم

بازیگران: Sandra Bullock, Viggo Mortensen, Dominic West

خلاصه: گوئن کامینگز (بولاک)، روزنامه نویس نیویورکی که به نوش خواری علاقه ی خاصی دارد، در مراسم عروسی خواهرش (پرکینز)، مشروبات الکلی می کند و ابتدا کیک عروسی را سرنگون می کند و بدتر لیموزین بزرگ عروس و داماد را می دزدد. دادگاه نیز حکم می دهد که باید بیست و هشت روز را در یک مرکز بازپروری معتادان بگذارند.

توصیه شده توسط: Dr. Glenn Lowery

دلیل توصیه: این مدل فیلم ها مهارت مشاوره خوب را بهمراه خوشبینی ترویج می دهد در عین حال به مسائل جدی پیرامون سوء مصرف مواد نیز می پردازد.

لینک دانلود فیلم: متاسفانه موجود نیست

فیلم شماره ۳:

ذهن زیبا

درام: ۲۰۰۰

موضوع: روانشناسی نابهنجاری، اختلالات پسیکوتیک/اسکیزوفرنی

بازیگران: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly

خلاصه: نام فیلمی آمریکایی است که دربارهٔ زندگی جان نَش ریاضیدان برندهٔ جایزهٔ نوبل اقتصاد و مسائلی که به دلیل بیماری روان‌گسیختگی با آنها مواجه می‌شود، ساخته شده است.

توصیه شده توسط:  Dr. Antonio Laverghetta

دلیل توصیه: این فیلم زندگی فردی را که از اختلال اسکیزوفرنی رنج می برد نشان می دهد.دانشجویان روانشناسی متوجه خواهند شد که نش مجموعه ای از علائمی را که برای تشخیص اسکیزوفرنی لازم می باشد، نشان می دهد و می توانند افزایش شدت این نشانه ها و اثر آن ها را بر روی او و اطرافیانش مشاهده کنند. این فیلم همچنین فرایند دشوار کنترل این اختلال و همچنین اهمیت حمایت اجتماعی را نشان میدهد.

لینک دانلود فیلم: دانلود کنید

فیلم شماره ۴:

نقطه کور

بیوگرافی/ورزشی۲۰۰۹

موضوع: روانشناسی اجتماعی، روابط خانوادگی

بازیگران: Quinton Aaron, Sandra Bullock, Tim McGraw, Kathy Bates

خلاصه: نقطه کور سرگذشت واقعی مایکل اوهر است،  پسری آشفته و آواره که به کمک یک زن خیرخواه و خانواده‌ی او، تبدیل به یک بازیکن تمام عیار در فوتبال آمریکایی شد.

توصیه شده توسط:Dr. Helen Oderinde 

دلیل توصیه: این فیلم روایتگر خوبی از برجسته سازی برخی مشکلات و سوء تفاهم هایی است که در هنگام تلاش افراد برای  پیوند تفاوت های فرهنگی و نژادی و ایجاد رابطه صمیمانه اتفاق می افتد.این فیلم همچنین نشان می دهد که چگونه این تعامل سودی دو طرفه خواهد داشت”تیوهیز درِ فرصت های مالی و آموزشی را برای میکائیل باز کرد و میکائیل نیز ذهنش را بر روی او باز کرد.”

لینک دانلود فیلم: دانلود کنید

فیلم شماره ۵:

رانندگی برای خانم دیزی

کمدی/درام ۱۹۸۹

موضوع: روانشناسی اجتماعی،روانشناسی رشد،بیماری آلزایمر

بازیگران:  Jessica Tandy, Morgan Freeman, Dan Akroyd

خلاصه: منطقه ای نزدیک آتالانتا، سال ۱۹۴۸٫ «دیزی ورتان» (تندی)، بیوه ی ثروتمند هفتاد و دو ساله ی جنوبی، به سفارش پسرش، «بولی» (ایکروید)، راننده ی سیاه پوستی را به نام «هوک» (فریمن) استخدام می کند. پس از چندی، «دیزی» به «هوک» علاقه مند می شود و رابطه ای دوستانه میان آن دو شکل می گیرد…

توصیه شده توسط:  Dr. Antonio Laverghetta

دلیل توصیه: علاوه بر پرداختن به ماهیت بیماری آلزایمر، این فیلم به بررسی برخی از پرسش های بزرگ در زمینه روانشناسی اجتماعی می پردازد: چگونه تعصب ایجاد و چگونه می توان بر آن غلبه کرد.

لینک دانلود فیلم: دانلود کنید

فیلم شماره ۶:

کافی

درام(۲۰۰۲)

موضوع: روانشناسی اجتماعی/خشونت خانگی

بازیگران: Jessica Jennifer Lopez, Billy Campbell, Tessa Allen

خلاصه: داستان فیلم در مورد زنی است که شوهری بدخلق و دست بزن دارد. او تصمیم می گیرد که به همراه دخترش فرار کند اما تلاش او بی ثمر می ماند. بعد از مدتی در میابد که تنها راه برای فرار از این زندگی، کشتن شوهرش می باشد و برای رسیدن به این هدف تکنیکهای دفاع شخصی را آموزش میبیند.

توصیه شده توسط: Dr. Tammy Zacchilli

دلیل توصیه:این فیلم  نزاع فیزیکی و روانی بین دو شخصیت اصلی را به تصویر  می کشد، این فیلم همچنین چالش های مقابله و فرار از یک رابطه آسیب زا را نشان میدهد.

لینک دانلود فیلم: دانلود کنید

فیلم شماره۷:

ویل هانتینگ نابغه

درام(۱۹۹۷)

موضوع: روانشناسی اجتماعی،درمان،استعداد ریاضی

بازیگران: Ben Affleck, Matt Damon, Robin Williams, Minnie Driver

خلاصه: ویل هانتینگ جوان، سرایداری لجباز در MIT با توانایی های استثنایی ریاضی است. وی – که در دوران کودکی مورد آزار قرار گرفته- در اجرا و فهم قانون و همچنین در درک  توانایی های کامل خود مشکل دارد. او  با کمک استاد روانشناسی، در نهایت مشاوره ای را که جهت کشف هویت و تغیر زندگیش لازم داشت، دریافت کرد.

توصیه شده توسط: Dr. Glenn Lowery

دلیل توصیه: این فیلم یک رابطه درمانی دشوار بین مراجع دوسوگرا و یک مشاور تا حدودی غیر معمول به تصویر می کشد.

لینک دانلود نسخه فارسی فیلم: دانلود کنید

ترجمه و گرد آوردی: سایت روان بنیان

ادامه دارد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه