از دست ندهید

عوامل مؤثر در شكوفايي خلاقيت کودکان

Idea

برخي عوامل اجتماعي نيز زمينه هاي شكوفايي شخصيت در كودكان را فراهم مي سازند كه اهم آنها عبارتند از:خانه، مدرسه، دانشگاه، مؤسسات پژوهشي، واحدهاي صنعتي و توليدي، نهادهاي فرهنگي و اجتماعي و رسانه اي گروهي

در ميان اين عوامل دو مورد اول به ويژه خانواده و مدرسه در شكوفايي بيش از ساير عوامل نقش دارند.

۱- خانواده: بدون شك، خانواده مهمترين نقش در كنترل و هدايت تخيل و ظهور خلاقيت ها دارد. اگر خانواده فرصت هاي لازم را براي سئوال كردن، كنجكاوي و كشف محيط به كودكان بدهد و هرگز آنها را تنبيه نكند، و زمينه رشد خلاقيت فراهم شود .

تنبيه و تهديدهاي مكرر آفت خلاقيت هاي ذهن است. فرزندان خلاق به آرامش رواني، اطمينان خاطر و اعتماد به نفس قوي نياز دارند. بنابراين، اگر والدين كودكان خود را به همراه نكات مثبت و منفي و همانگونه كه هستند بپذيرند، حس كنجكاوي آنها را برانگيزند، كودكانشان را در انتخاب موضوعات مورد علاقه خود آزاد بگذارند و نظارت درست و دائمي بر كارها آنان داشته باشند.

۲- مدرسه و دانشگاه:علاوه بر خانواده، مدرسه و دانشگاه نقش بسيار مهمي در شكوفايي خلاقيت هاي كودكان، نوجوانان و جوانان، دارد سن ورود به مدرسه سن بسيار حساس و بحراني در ارتباط با خلاقيت هاي ذهني است. عواملي هم چون تكاليف تاكيد بر محفوظات، اجراي برنامه هاي هماهنگ و انتظار رفتارهاي يكسان از جوانان، عدم توجه به تفاوتهاي فردي، وجود كلاسهاي پرجمعيت، اعمال انضباط و مقررات فوق العاده شديد، تشويق به كسب نمره هاي بالا و ايجاد جوي توام با رقابت هاي فردي براي ممتاز شدن و سرانجام عدم شناخت، يا بي توجهي به ويژگيهاي كودكان، نوجوانان و جوانان خلاق، سبب مي شود كه قدرت خلاقيت آنان بتدريج كاهش يابد. به عبارت ديگر، وقتي كه آنان مجبور شوند معيارهاي موجود را بپذيرند و رفتارهايشان را با خواسته ها و معيارهاي مدرسه يا دانشگاه سازگار سازند و يا به ناگزير از رفتار همسالان پيروي كنند (به خصوص در سنين پايين) خلاقيت هايشان كمتر مي شود.

اين گونه مسائل در سنين پايين تأثير بيشتري دارد.تحقيقات نشان مي دهد كه هنگام ورود به مدرسه از ميزان خلاقيت يا كارهاي خلاق كودكان كاسته مي شود، زيرا ورود به مدرسه مستلزم سازگاري جديد با شرايطي نوين است .

منبع:

فلاحی، علیرضا. ( ۱۳۸۲). خلاقیت و هوش ( مبانی نظری و پژوهشی ). تهران: انتشارات مهربرنا.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

دانلود پرسشنامه